על הוול בפייסבוק שלי הופיע שלשום לינק שכלל את הכיתוב הבא: Shirilev is doing The Ugly Dance. בהתחלה חשבתי שזו עוד שטות ויראלית שנועדה לבדר ולא יותר, אך בדיעבד הסתבר לי שמדובר בשיווק אינטראקטיבי לאיזו להקה שוודית חדשה עם שם מוזר.

נכנסתי ללינק ומצאתי שם את הראש של שירילב חתוך ומודבק בצורה מגושמת למדי למין חליפה כזאת שרוקדת ריקוד ממש, אבל ממש מטופש לצליליו של איזה שיר אינדי-דיסקו חביב באנגלית. האמת היא שאני לא מתלהב בקלות משטויות ברשת מהסיבה הפשוטה שממש כמותכם, גם אני כבר ראיתי טונות של אתרים מטופשים בתוך אוקיינוס הבולשיט הויראלי שבו אנחנו טובעים כל יום מחדש. אז איך הדבר הזה בכל זאת הצליח להדליק אותי?  הרי, אני די בטוח שראיתי כבר דברים דומים לזה בעבר. התשובה נעוצה במינימליזם ובטיב ביצוע הרעיון וההתמקדות אך ורק בו:  אין אופציות כמעט כך שהעניין נשאר פשוט, אין לינקים, השיר מתחיל להתנגן מבלי שתבקש והריקוד.. הריקוד באמת משעשע, מסונכרן ויושב טוב עם השיר, ישר הזכיר לי את את חבר שלי עמרם500:

עמרם500 bust'a'move

מה שכן אפשר לעשות באתר, חוץ מלהעלות תמונה של ראש ולבחור מתוך שלוש אופציות של בגדים, זה לשלוט בתנועות של רקדן. למטה יש כל מיני dance moves שאפשר ללחוץ עליהם ולראות את הדמות מענטזת אותם לפי הקצב של השיר. עד השלב הזה עדיין לא היה לי מושג שמדובר בשיווק של להקה חדשה, וזאת למרות שזה דווקא היה כתוב כל הזמן באותיות הקטנות בשתי השורות שבתחתית העמוד.

click on the picture to see Amram500 doing The Ugly Dance

ובסוף יש תמונה של חתול. חובה חתול. אם קיימת נוסחה להצלחה ויראלית ברשת, אני בטוח שהיא מכילה בתוכה לפחות איזה חתול אחד. ראבאק, תחשבו עד כמה החיות האלו פופולריות ברשת. כל יוטיוב כבר נראה כמו חתולייה, אני מדבר כאן על כמות מטורפת של שטח איכסון שכרגע מיושב ע"י חתולים ווירטואליים. בכלל, נראה לי שיש יותר מהם ברשת מאשר ברחוב. ובחזרה לנושא, ברגע שנגמר השיר קופצת איזו בוקסא עם טקסט שבפעם הראשונה לא באמת טרחתי לקרוא. כל מה שקלטתי שם זה ראש של חתול ואופציה לתת תרומה כספית. לתרום למי בדיוק? במקום לברר מה הענין, לחצתי על האיקס, חזרתי לפייסבוק, נכנסתי לפרופיל של עמרם500, חתכתי לו את הראש מהתמונה בשביל ליצור לו רקדן אוטומטי משל עצמו (500 הוא מספר אחת בלרקוד כמו בושה). ואז שוב נגמר השיר וקופצת הבוקסא ההיא עם הטקסט (כן, זו עם הראש של החתול ואופציית התרומה). הפעם כן קראתי את ה-אחד-שתיים-שלוש:

הנה, אפילו שמנו לך חתול. אולי תתרום עכשיו?
  1. במידה ומצאת את האתר הזה משעשע, אתה מוזמן לתרום ללהקה דולר לטובת המשך קיומו של האתר, בשביל לעזור ללהקה לשלם על שעות אולפן ואולי גם על איזה סינתיסייזר חדש.
  2. במידה ותרמת, "על הדרך" תקבל גם לינק להורדת השיר + רמיקס בונוס. הלהקה לא מציעה לרכוש את השיר שלה, אלא במקום זאת משעשעת אותך לצליליו באופן אינטראקטיבי, ואז מציעה לך לתרום לה כסף. היא גם מספרת לך, כאילו היית חבר של הלהקה, מה בדיוק היא מתכוונת לעשות עם הכסף.
  3. הפתעה. משהו שקשור לגברת מנומרת ושימפנזה קטנה. אני לא באמת יודע כי בשורה שמתחת, זו ששואלת כמה אתה מעונין לתרום: דולר אחד, חמישה דולרים או nothing, בחרתי באפשרות השלישית.

אז אם בסוף יצאתי קמצן מניאק ולא תרמתי גרוש, מה בעצם הרוויחה הלהקה השוודית הזאת, ששמה הוא Fulkultur (אום כולתום?), ושאפילו לא שמה באתר הזה שלה לינק למייספייס או לאתר רשמי, לא תמונות או כל מידע אחר על עצמה? ובכן:

  • תוך כדי ששיחקתי באתר, יצא שהאזנתי לשיר שלהם. ויותר מפעם אחת.
  • עכשיו אני גם זוכר את שם הלהקה וגם את חווית ההתוודעות אליה.
  • הפצתי הלאה. שיט, אפילו כתבתי על זה פוסט..