fbpx
חיפוש

ניק קייב, פיץ העכבר ומותו של באני מונרו

אני לא מסוגל להאזין למוזיקה ולקרוא ספר באותו הזמן. תשומת ליבי נוטה באופן אינסטינקטיבי למשמע אוזניי ופחות למילים שאני קורא. מצד שני, אם ישנו קשר בין מה שאני שומע למה שאני קורא, אז לא רק שלא קשה לי להתרכז, אלא שאני גם זוכה בשלושה מימדים שונים שעוזרים לי לחוות את אותו הדבר; קצת כמו לקרוא מספר בבית הכנסת ותוך כדי להאזין לחזן. זה סוג שונה של התעמקות בתוכן, חוויה שמשודרגת בחוש אחד נוסף. הרי אתם בטח יודעים כמה זה כיף להאזין בפעם הראשונה לדיסק שהרגע קניתם ותוך כדי לקרוא את המילים של השירים מהחוברת המצורפת. אני עושה את זה מאז שאני יודע לקרוא, מאז פיץ העכבר.

פיץ במלחמת השחרור מסתנן לכנופייה הנוראה של קאוקג'י
פיץ במלחמת השחרור מסתנן לכנופייה הנוראה של קאוקג'י

לחצו על הפליי להאזנה ללקט מתוך פיץ העכבר!!! (תודה יובל, איפה בכלל מצאת את זה?)

פיץ העכבר הוא לא סתם עוד עכבר. הוא עכבר שיודע עברית. הוא עכבר שלחם עם הפלמ"ח. עכבר-צבר שאוהב לשיר, חבר עכבר של גידי. גיבור תרבות שהגיח אי שם בשנות השמונים על קסטות וספרים בו זמנית. בקלטת אפשר היה (ועדיין למי ששמר אותה) לשמוע את כל הסיפור, כלומר את גידי ופיץ מתווכחים, צוחקים ושרים. בספר היה אפשר לקרוא את כל הדיאלוגים ביניהם ואת מילות כל השירים ("ימי ימי ימי שלי"). וגם היו ציורים.

גיבור תרבות נוסף שצץ לו בשנות השמונים הוא המשוררוקר הגדול Nick Cave. כמו פיץ, גם ניק קייב היה פרוע מאוד באותה התקופה, עשה שטויות, בחורות, אהב לשיר. בשונה מפיץ, ניק החל כ-Pאנקיסט גותי ולא כעכבר. הוא היה הסולן של The Birthday Party ומשם הקריירה שלו הלכה והתפתחה, בניגוד לפיץ. על פיץ הזמן קפא מלכת. לעומתו, ניק קייב הוציא טונות של אלבומים יחד עם The Bad Seeds, להקתו היותר ידועה. הוא הספיק לכתוב ולשחק בסרט מצוין (The Proposition), וגם להוציא ספר ששמו And The Ass Saw The Angel (אתון. לא תחת). ספר קשה. עכשיו ניק קייב מוציא את ספרו החדש, השני, שנקרא The Death of Bunny Munro. בדומה לפיץ העכבר, גם את הספר החדש של ניק קייב ניתן יהיה לשמוע ולא רק לקרוא.

Nick Cave Iphone app
ככה זה נראה (ונשמע) על ה- Iphone

ממש כמו פעם? לא בדיוק. ניק קייב, מוציא את ספרו החדש גם בספר וגם באודיו-בוק – הקלטה בה אפשר להאזין לו בכבודו ובעצמו מקריא את כל הספר. ההקלטה מלווה במוזיקה שלו יחד עם ה-Bad Seeds ובמוזיקה של מלחין המוזיקה לסרטים (והזרע הרע) Waren Ellis. יש לספר אפילו אפליקציה ל-Iphone, המכילה, מן הסתם, את כל הספר ועוד כל מיני הפתעות מולטימדיה.

אם בכל זאת אתם רוצים לאחוז פיזית באודיובוק (לא בספר), תוכלו לרכוש את הגרסה שלו על דיסק, או יותר נכון על לא פחות משבעה דיסקים. אני הייתי מוותר על עודף הפלסטיקים הזה לטובת הגרסה הדיגיטלית. ויש גם טור הופעות באירופה שיכלול מוזיקה חיה והקראת קטעים מתוך הספר החדש.

The Death of Bunny Munro הוא סיפור קומי אפל על איש מכירות חולה מין עם אובססיה מטרידה ללהיטי MTV. הכל מתחיל כשאשתו של באני מתאבדת לאחר התעלמות והזנחה ממושכת מצידו. באני לוקח את בנו וגורר אותו איתו יחד בכל רחבי דרום אנגליה, מדלת לדלת, בניסיונות פתטיים למכור קרם ידיים או להשכיב עקרות בית נואשות שלא רוצות ממנו לא את זה ולא את זה – רק שילך. מדובר במעין רואד-טריפ פסיכדלי של לוזר סטייל בוקובסקי, שמפנטז כל הזמן על מין עם מינו (קיילי מינו). הוא לא כזה מיוחד הבאני הזה אחרי הכל. אגב, יש איזו שמועה שניק קייב באמת עשה את קיילי, עוד בתקופת האלבום Murder Ballads. אבל יכול להיות שזה רק הקליפ של Where The Wild Roses Grow שהצית לאנשים את הדמיון.

אז נכון שאפשר לקרוא את הספר מבלי להאזין לאודיו בוק, ונכון שאפשר גם בלי הספר בכלל ורק להאזין לניק קייב מקריא את הסיפור אבל, מנסיוני רב השנים עם פיץ העכבר וקולו של ניק קייב, אני די בטוח שהכי כיף יהיה לשלב את שניהם יחד ולחוות את החוויה הכי מלאה שהטכנולוגיה מאפשרת. לראות איך זה באמת נשמע.

וידאו של ניק קייב מתראיין ומקריא קטעים מהספר

וידאו של ניק קייב מקריא את פרק 3 במלואו מתוך ספרו החדש

Uri Zer Aviv

עיתונאי, בלוגר, עורך ומגיש ברדיו הקצה

6 Comments
 1. יוד

  אוקטובר 1, 2009 20:19

  הקשבתי בהנאה וגעגועים לפיץ העכבר, והוידאו של קיילי מינוג וניק קייב החזיר אותי לאותו יום חורפי לפני מיליון שנים בו סיפרת לי שהשיר הזה שעד לאותו יום לא הקשבתי למילותיו, הוא על רצח!
  הרבה זמן הייתי מזועזעת מעצם הגילוי אבל לא פחות משיוויון הנפש שלך כשסיפרת לי.

  כדי לספק את הסקרנות הקשבתי קצת גם לניק קייב המזדקן מספר סיפורי זימה. ואחרי כמה פעמים שהוא חזר על המילה פאק התעניינתי יותר בוידאו מאשר באודיו. הוא משתמש בהרבה מאד שפת גוף כדי להמחיש את מה שהוא מספר, ומצאתי די משעשע את העובדה שכשהוא מתאר את באני מונרו פותח את חלון המכונית, הוא עושה ביד תנועה של סיבוב של ידית (Rolled down the window ( איפה עוד יש היום מכוניות שפותחים את החלון שלהן עם ידית מסתובבת?

 2. יובל, כנראה אחר

  אוקטובר 2, 2009 12:43

  חילצתי בזמנו את כל יצירות פיץ העכבר מקלטות לאמפי. מוזמן ליצור קשר.

 3. Funny Munro

  אוקטובר 2, 2009 12:53

  שתי הערות קטנות

  להגיד על וורן אליס שהוא כותב מוזעקה לסרטים זה …אפעס פיספוס.
  אליס כבר שנים עם קייב חלק בלתי נפרד, כולל עם ה BAD SEEDS
  אליס, במקור ועדיין איש-מנהיג ה DIRTY THREE, עבד עם קייב גם על פסקול הפרופוזישן
  והרבה אחרים (במקביל גם יצא אוסף כפול של עבודות שלהם לסרטים שונים).
  שניהם גם הריצו שנה שעברה פסטיבל בויקטוריה (אוסטרליה) שנקרא ALL TOMORROWS PARTIES
  כמובן בעקבות המחתרת. בקיצור, הקשר שלהם הרבה מעבר לכתיבת מוזיקה לסרטים.

  יש לי הרגשה שלא ממש קראת את הספר ואם כן אז גם כאן קצת פיספסת.
  האובססיה העיקרית ולמעשה היחידה של באני גובורנו היא נשים
  ואם לדקדק ולרדת לעצם הענין – ערוות (מה שכן כן יש לו חיבה לערוותן של זמרות, מקיילי ועד אווריל בעיקר).

 4. Jim

  אוקטובר 2, 2009 16:46

  "וראה האתון את המלאך" הוא אחד מהספרים האלו שאני ממש גאה בעצמי שהצלחתי לקרוא עד הסוף ולא להישבר. "סיפור חזק וטוב" במילותיו של מאיר אריאל.

  קשה לי לדמיין את עצמי מקשיב לקייב מספר מבלי להיכנס לחרדות.

  אגב, ראית כבר את הסרטון המדהים הזה?
  http://catpianofilm.com/

 5. אורי זר אביב

  אוקטובר 2, 2009 19:03

  יוד – כל האלבום שווה רצח!

  יובל כנראה אחר – אתה צדיק. שולח לך מייל עכשיו.

  Funny Munro – צודק, לא רציתי להתפזר (כמו העכבר מכפר אז"ר), מצד שני מגניב לאללה שהמידע הזה התווסף עכשיו לפוסט.

  Jim – תודה, איזה וידאו חזק!

 6. בועז

  אוקטובר 21, 2009 08:54

  תמשיך לכתוב על דברים טובים ומעשירים את הרוח והנפש.

  תודה על הפוסט

אולי תגיד את זה כבר?