fbpx
חיפוש

זעם נגד מכונת המציאות

רייג' אגנסט דה בר מיצווה

השיר Killing In The Name משנת 92 של Rage Against The Machine במקום הראשון של מצעד מכירות הסינגלים הבריטי של קריסמס 2009! וואט דה פאק? זה לא יכול להיות.

אבל זו כבר עובדה והיא פשוט עושה אותי מאושר. אני אסביר, לפני כמה שבועות קיבלתי מחבר הזמנה להצטרף לקבוצה בפייסבוק שהכותרת שלה כללה את שם הלהקה שהכי אהבתי כשהייתי בן 13 ואת המילה Xmas. אפילו לא טרחתי לנסות ולהבין מה הקשר, פשוט לחצתי על ה-Info של הקבוצה. ומסתבר שיש לה וואחד קטע, לא צחוק. זה מה שקראתי שם:

"Are you getting fed up about the possibility of ANOTHER X-Factor Christmas No.1? …us too…so we're going to do something about it! We are all buying a download of 'KILLING IN THE NAME' by RAGE AGAINST THE MACHINE right NOW! until the end of Saturday 19th December (23:59pm)."

איזה גאונים! מה שהפכה להיות הקבוצה הכי נצפית בפייסבוק באנגליה, ועכשיו ממשיכה להתפצל לעוד אינספור קבוצות מקבילות, בכלל התחילה בתור יוזמה קטנה, של כמה חבר'ה בריטים, שמטרתם היתה להעיף את כוכבן ה- X factor התורן (המקבילה לכוכב נולד) מפסגת מצעד מכירות הסינגלים של קריסמס 2009. והם הצליחו! ואני אכתוב אפילו עוד סימן קריאה לכבוד זה (!). באמצעות הקבוצה הזו נמכרו יותר מחצי מיליון סינגלים (בהורדות לא בדיסקים) רק בשבוע שעבר. שתבינו, הילד היה אמור לזכות על בטוח, הילד מכר סינגלים בטונות. אבל רייג' מכרו יותר. כנראה שלבריטים סוף סוף נשבר הזין מארבע שנים רצופות של כוכב-נולדיקים ששולטים להם במקום הראשון של המצעד.

פשוט לא ייאמן
פשוט לא ייאמן

זה הרבה יותר גדול ממי זכה או מי לא זכה במקום הראשון במצעד. העיניין הוא למי בכלל שייך המצעד, והאנגלים הוכיחו בפעם הראשונה לגולשי העולם כולו שהמצעד שייך לעם! או יותר נכון, שלעם יש את הכח לעמוד כנגד תאגידי הענק ששולטים במצעד ולהזכיר להם מי מפרנס אותם. מדובר כאן בהמון המון כסף ומן הסתם מי שהרוויח מכל הסיפור הזה כאן הוא לא רק ה-"עם" בכך שהוכיח בנקיטת עמדה את מיקומו החדש במאזן הכוחות התרבותי. מי שעוד יצא מבסוט לאללה מכל הסיפור הזה היא סוני שהרוויחה הון עתק. Rage Against The Machine הרי חתומים בסוני ומכך שעל כל רכישה של הסינגל המדובר משתשלשל עוד פאונד לכיסה. סוני בחיים לא יכלו לצפות לכזו מתנה משמיים כמו היוזמה הזו שלקחו אותם "חבר'ה" ברשת החברתית החזקה בעולם.

אין לי מושג מה שמותיהם של אותם "חבר'ה" שפתחו את קבוצת הפייסוק המקורית, כי כרגע קיימות כבר כל כך הרבה קבוצות תואמות לזו הראשונה שנפתחה, שלך תדע מי מהן היא המקורית. אבל האמת שזה ממש לא משנה, הם באותה מידה יכלו להיות כל בן אדם אחר עם מחשב, חשמל וגישה לפייסבוק. מצד שני, מה שכן רלוונטי זה מי היא ומה שמה של אותה להקה, שבחרו ה"חברה" לשים בפסגת המצעד של חג המולד במקומו של המעפן ההוא מהטלביזיה. לא בכדי רייג' נבחרה לייצג את המהלך. תחשבו על זה, אפילו אם אתם לא מכירים שיר אחד של להקת "זעם נגד המכונה", בעזרת מעט common sense אתם כבר יכול להבין מהשם שלה שהיוזמה הזו מכוונת את זעמה כנגד מכונת הלהיטים החדשה – הריאליטי.

מי שבכל זאת כן מכיר את הלהקה וודאי יודע שהיא לא אחת כזו ששרה שירי אהבה. אפילו לא אחד. רייג' אגנסט דה מאשין היא להקה פוליטית, מחאתית וכועסת. אחרי ארועי ה-11 בספטמבר הוחרמה כל הדיסקוגרפיה של הלהקה מהחנויות. לא שהם היו בעד טרור או משהו כזה אבל אין ספק שרייג' היא להקה אנטי-קפיטליסטית, שלא מפחדת לשיר על זה, אז כשמרכז המסחר העולמי מקבל אווירון בעין, פתאום האנשים בחלונות הגבוהים מתחילים לשקשק מ-"החבר'ה" האדומים עם הגיטרות. Rage Against The Machine נבחרה כי היא סמל ולסמלים יש כוח. אפילו נגד כסף, הרי גם כסף הוא בסך הכל נייר שמסמל ערך כלשהו.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bWXazVhlyxQ[/youtube]

אבטיח בשקל!

ערכים משתנים מחברה לחברה, ממטבע למטבע, אבל אני חושב שישנם ערכים שקיימים בכל החברות שמחשיבות את עצמן נאורות ו-"חופשיות". אחד מהערכים האלו הוא מתן עזרה לחלשים, ובעקבות ההצלחה המסחררת של מכירות הסינגלים של רייג' עלה בפייסבוק רעיון חדש – לתת למשתמש את האופציה, לצד רכישת הסינגל, לשים עוד קצת כסף על האשראי עבור תרומה לחלשים (הומלסים). נכון לזמן כתיבת שורות אלו, גוייסו כבר יותר מ- 76,650 לירות שטרלינג לטובת אלו שקר להם בחג. עבור אלו שכנראה לא רואים כוכב נולד.

הקדשתי את תוכנית הרדיו של אור בזויות (21/12) למקרה של רייג' והמצעד

לפלייליסט לחץ כאן

Uri Zer Aviv

עיתונאי, בלוגר, עורך ומגיש ברדיו הקצה

14 Comments
 1. איתי

  דצמבר 21, 2009 05:48

  אבטיח בשקל

 2. מתי

  דצמבר 21, 2009 11:57

  מחאה בשקל…
  אז "העם" הוכיח שהוא יכול לעמוד מול תאגידים, אבל מי שבאמת הרוויחה היתה סוני…
  עם כל הכבוד לכך שרייג' תפסו את המקום הראשון, "העם" עדיין אוהב להיטי כריסמס דביקים. אז הילד מאקס-פקטור סיים רק שני, ביג דיל.
  הייתי מתרשם יותר אם היו מצליחים לקדם שיר מעודכן יותר, אבל הרגרסיה לרייג' נראית לי די פתטית.

  חוץ מזה, אני מסכים לגמרי עם מה שנכתב כאן על Killing in The Name of
  http://e.walla.co.il/?w=/235/1417681

 3. אורי זר אביב

  דצמבר 21, 2009 13:35

  וחלק גדול מאוד של העם, שלא סובל את להיטי קריסמס (להזכירך, אלו להיטי פופ ולא שירי חג המולד) סוף סוף הרים את הראש. המקרה הזה הוא הוכחה שאפשר להשפיע, ספציפית כאן על עיניין מגוכח כמו המצעד, אבל העובדה היא שזה הוביל בסופו של דבר למטרה גדולה הרבה יותר. המוזיקה פה היא לא פקטור אלא משתנה.

  מישהו חייב היה להרוויח מכל הסיפור הזה רק שהחידוש כאן הוא שהפעם זה לא רק תאגידי הענק אלא גם ה"עם". ברור שסוני חוגגת אבל גם לא מעט הומלסים בריטים שקיבלו מתנה חג – קורת גג!

 4. מתי

  דצמבר 21, 2009 13:55

  שירי חג המולד או להיטי פופ – יש לזה קהל. אז הקהל הזה צורך כרגע מה שמפיקי האקס פקטור דוחפים לו בגרון, פעם הוא היה צורך מה שתאגידי מוזיקה היו דוחפים לו.

  כל מה שהוכח זה שלחובבי מוזיקה מחוץ למיינסטרים הפופי, יש לובי מספיק חזק ברשתות החברתיות באינטרנט. אבל אני באופן אישי לא מאמין ש the revolution will be facebooked…

 5. רונה

  דצמבר 21, 2009 13:57

  העניין הוא גם בזה שלאנגלים נמאס לדעת מראש מה הולך להיות מס 1. נדמה לי שכבר ארבע שנים זה הזוכה בתוכנית המטופשת הזו. אז קמו יותר מ-800,000 איש, ודרשו אי ידיעה, דרשו התרגשות לקראת המצעד הזה. והם קיבלו. המאבק הזה – שבסופו הצטמצם לסך הכל שני שירים (כי חייבים להביא חלופה, לאו דווקא בדמות השיר הכי טוב, אלא השיר שהכי מסמל את המצב) – היה הרבה יותר מרגש, ולא רק באנגליה. אני לא חושבת שזה בהכרח יגרום למישהו בחלונות הגבוהים של אנגליה לא להעמיד את השיר הזוכה באקס פקטור גם בשנה הבאה במקום הראשון, הרי זו העסקה – הם עושים מלא כסף מהתוכנית, ואז עושים מלא כסף מהזוכה. זה לא משנה אם סוני קיבלה עוד כמה ג'ובות, מה שמשנה הוא ש800,000 איש אמרו די! זה המון אנשים. ועכשיו יש תקווה, אפילו קטנה, ששנה הבאה אולי, רק אולי, משהו ישתנה, או לפחות יהיה קצת יותר מיסתורי.

 6. רונה

  דצמבר 21, 2009 14:04

  נ.ב – אין מה להתעצבן או להתעסק אם קילינג אין דה ניים אוף ראוי או לא ראוי להיות שיר השנה, ההתעסקות הזו היא קטנונית ולא רלוונטית. העניין הוא במעשים – למרות שאף אחד כבר לא יוצא מהבית להפגנות, אפשר לשנות דברים;
  וכמובן, התמונה הנצחית של המכונה המשומנת היטב שנשארה פעורת פה, תישאר איתנו לעד.

 7. מתי

  דצמבר 21, 2009 18:43

  אוקי, קראתי יותר על הפרשה והבנתי שגם תוכניות טלוויזיה ורדיו היו מעורבות בקידום רייג' – אני מניח שעבור תושב אנגליה, אכן מדובר בביג דיל.

  בכל זאת, זה לא שאני מתעצבן על כך ש"קילינג" ראוי או לא ראוי, אני פשוט חושב שאם כבר הצבעת מחאה – היה עדיף לקדם שיר עדכני. ההצבעה עבור "קילינג" היא קצת כמו לשים פתק לבן – אתה כאילו מודה שאין אלטרנטיבה; ואם כבר נכנסתי לאנלוגיית בחירות, אז אשתמש גם בציטוט של יצחק בן אהרון ז"ל – "אם זה רצון העם, אז צריך להחליף את העם". זה כמובן נשמע מתנשא ואליטיסטי, גם כאשר מיישמים את האמירה לגבי מוזיקה, אבל הנקודה שלי היא שהמחאה הזאת לא שווה יותר מדי בעיני – עדיין רוב "העם" רכש את הסינגל של הבחורצ'יק מאקס פקטור בכמויות. צריך להציע לו אלטרנטיבות דומות ואיכותיות, לא את רייג' שנמצאת בקצה אחר על הסקאלה, שלא לדבר כך שהשיר המדובר ישן וחבוט בדיוק כמו השירים שמצבעים להם קאברים באקס פקטור ונגזרותיה.

 8. רונה

  דצמבר 22, 2009 00:26

  כן, נכון. אבל זה לא היה עובד אם כל אחד היה קובע את דעתו.לא היה רוב אם באמת היו צריכים להשקיע זמן ולהחליט על שיר השנה, בטח לא יותר מ-800 אלף איש. לכן, אני מניחה, בחרו את רייג' כסמל טוב ולא כשיר טוב. למעשה זהו צעד נואש שאומר – הכל חוץ ממה שסיימון קאוול מציע\ לא משנה מה, רק לא את מה שצפוי. מה שעוד מעודד הוא, שאמנם הרבה מאוד גם קנו את הלהיט מהתוכנית, אבל היו מספיק אנשים שחושבים אחרת. זה אומר שהשוליים הם כמעט באותו גודל של המרכז. עכשיו השאלה היא האם המרכז יתרחב, יוחלף או יאכל את השוליים. לפחות באנגליה.

 9. אורי זר אביב

  דצמבר 22, 2009 00:39

  מה שרונה אמרה 🙂

  חוצמזה מנהלי מצעד הסינגלים הבריטי הרשמי פנו לקבוצת הפייסבוק בבקשה להפסיק את התקפת הרכישות המזוייפות באשראי. כלומר, לאנשים ממש לא היה אכפת מרייג' או מקילינג אין דה ניים. מה שהם רצו זה לראות תוצאות.

 10. אורן ב.י

  דצמבר 22, 2009 09:53

  דווקא יש לי הרגשה שזה שכתב את הכתבה המטומטמת ("ראשית, "קילינג" הוא שיר לא קוהרנטי בעליל, שבנוי מחלקים הטרוגניים מודבקים;") בוואלה ממש מאוכזב שיפיוף התורן של בריטניה לא לקח מקום ראשון.

  הפעולה כמובן מפתיעה ומבורכת. כל הציניקנים שנהנים להתלונן שהמרוויחה העיקרית היא סוני ולא רייג' צריכים להבין שני דברים חשובים.

  דבר ראשון – לא מדובר במקרה הזה במי מרוויח, אלא במי מפסיד. זוהי הנקודה החשובה וכל השאר לא משנה. הבחירה ברייג' היא כמובן סימבולית אבל גם אם היו מורידים במקום זה שיר של ווהאם משנות השמונים או הקלטות עתיקות של אופרה משנות העשרים הייתי גם מבסוט. עם רייג' אני יותר שמח אבל זה כבר מותרות, כי העיקר הוא שהצורר מהאקס פקטור הופל סוף סוף.

  דבר שני – ברור שסוני ניצחה, כי אנחנו חיים בעולם שאי אפשר לזרוק בו אבן בלי שאיזה תאגיד ענקי ירוויח מזה. אולי הצעד השני שצריך לעשות הוא להזיק לסוני איכשהו עכשיו? מטרה אחר מטרה. אי אפשר (לצערי הרב) להפיל הכל במכה אחת. צריך אסטרטגיה וסבלנות.

 11. שלום

  דצמבר 23, 2009 11:23

  איזה ילד חמוד בתמונה… לרגע כמעט הצליח להסתיר את הרייג' שבו

 12. רונה

  דצמבר 23, 2009 12:32

  השאתרי את הלינק גם בפייסבוק, אבל נראה לי ראוי לצרף אותו גם פה
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3823940,00.html
  מה שהולך שם בקצרה – סיימון קאוול כנראה פורש מהתוכנית. הסיבה :הפורמט משעמם אותו.
  תוכניות לעתיד: תוכנית משלו על בסיס אותו פורמט.
  מדהים. הוא אפילו לא מסתיר את העובדות שהוא רוצה יותר כסף ושהוא פשוט מטומטם.

 13. אפילו עז

  ינואר 3, 2010 17:45

  רונה, מה שבטוח הוא שסיימון הוא לא מטומטם. בין אם את צופה או לא צופה בתוכניותיו (שלטעמי הן תחרויות כשרונות צעירים פשוטות מנופחות מאוד), האיש עומד מאחורי כמה מהתוכניות המצליחות ביותר מסחרית בעשור האחרון, ומרוויח גם הון עתק מהחתמת הכוכבים שהיא יוצרת. זה לא קרה לו במזל או במקרה.

  מצד אחד המאבק נגד כוכבון האקס פאקטור משמח, מה גם שהשיר של רייג' אהוב עליי מאוד. אבל מנגד, אני מסכימה עם מי שטען שהיה ראוי יותר להביא מול ה-X-Factor שיר חדש של אמני אינדי חדשים, ולא שיר ישן. הלא כל המטרה היתה ללכת נגד תוכנית שבנויה על סלבריטאות ועשיית כסף דרך קאברים לשירים ישנים. בנוסף, לדידה של סוני המאבק לא שינה כלום – עד כמה שידוע לי גם אלו וגם אלו חתומים אצלה, והקמפיין, על אף הניצחון של רייג', עשה יחסי ציבור מעולים לשיר של ההוא (אין לי מושג מה שמו, אין לי כוח לברר רק כדי לשכוח בעוד שנייה) וללא ספק תרם למכירותיו.
  בתכלס, עוד קמפיין אינטרנט שעשה בעיקר רעש ולא שינוי מהותי.

 14. אורי זר אביב

  ינואר 3, 2010 18:06

  נכון לעכשיו: £93,537.21 גויסו לצד מכירות הסינגלים עבור אלו שאין להם קורת גג. לי זה נראה משמעותי. אני חושב שיכולתי להתנסח באופן ברור יותר בפוסט אבל מה שניסיתי להגיד זה שעיקר הסיפור הוא לא רייג' וגם לא הילד התורן של X פקטור. מה שחשוב זו התרומה לאוכ' החלשה, תרומה שצצה לה לגמרי בספונטניות לצד משחקי הכוחות של תעשיית המוזיקה/שעשועים.

אולי תגיד את זה כבר?