רייג' אגנסט דה בר מיצווה

השיר Killing In The Name משנת 92 של Rage Against The Machine במקום הראשון של מצעד מכירות הסינגלים הבריטי של קריסמס 2009! וואט דה פאק? זה לא יכול להיות.

אבל זו כבר עובדה והיא פשוט עושה אותי מאושר. אני אסביר, לפני כמה שבועות קיבלתי מחבר הזמנה להצטרף לקבוצה בפייסבוק שהכותרת שלה כללה את שם הלהקה שהכי אהבתי כשהייתי בן 13 ואת המילה Xmas. אפילו לא טרחתי לנסות ולהבין מה הקשר, פשוט לחצתי על ה-Info של הקבוצה. ומסתבר שיש לה וואחד קטע, לא צחוק. זה מה שקראתי שם:

"Are you getting fed up about the possibility of ANOTHER X-Factor Christmas No.1? …us too…so we're going to do something about it! We are all buying a download of 'KILLING IN THE NAME' by RAGE AGAINST THE MACHINE right NOW! until the end of Saturday 19th December (23:59pm)."

איזה גאונים! מה שהפכה להיות הקבוצה הכי נצפית בפייסבוק באנגליה, ועכשיו ממשיכה להתפצל לעוד אינספור קבוצות מקבילות, בכלל התחילה בתור יוזמה קטנה, של כמה חבר'ה בריטים, שמטרתם היתה להעיף את כוכבן ה- X factor התורן (המקבילה לכוכב נולד) מפסגת מצעד מכירות הסינגלים של קריסמס 2009. והם הצליחו! ואני אכתוב אפילו עוד סימן קריאה לכבוד זה (!). באמצעות הקבוצה הזו נמכרו יותר מחצי מיליון סינגלים (בהורדות לא בדיסקים) רק בשבוע שעבר. שתבינו, הילד היה אמור לזכות על בטוח, הילד מכר סינגלים בטונות. אבל רייג' מכרו יותר. כנראה שלבריטים סוף סוף נשבר הזין מארבע שנים רצופות של כוכב-נולדיקים ששולטים להם במקום הראשון של המצעד.

פשוט לא ייאמן
פשוט לא ייאמן

זה הרבה יותר גדול ממי זכה או מי לא זכה במקום הראשון במצעד. העיניין הוא למי בכלל שייך המצעד, והאנגלים הוכיחו בפעם הראשונה לגולשי העולם כולו שהמצעד שייך לעם! או יותר נכון, שלעם יש את הכח לעמוד כנגד תאגידי הענק ששולטים במצעד ולהזכיר להם מי מפרנס אותם. מדובר כאן בהמון המון כסף ומן הסתם מי שהרוויח מכל הסיפור הזה כאן הוא לא רק ה-"עם" בכך שהוכיח בנקיטת עמדה את מיקומו החדש במאזן הכוחות התרבותי. מי שעוד יצא מבסוט לאללה מכל הסיפור הזה היא סוני שהרוויחה הון עתק. Rage Against The Machine הרי חתומים בסוני ומכך שעל כל רכישה של הסינגל המדובר משתשלשל עוד פאונד לכיסה. סוני בחיים לא יכלו לצפות לכזו מתנה משמיים כמו היוזמה הזו שלקחו אותם "חבר'ה" ברשת החברתית החזקה בעולם.

אין לי מושג מה שמותיהם של אותם "חבר'ה" שפתחו את קבוצת הפייסוק המקורית, כי כרגע קיימות כבר כל כך הרבה קבוצות תואמות לזו הראשונה שנפתחה, שלך תדע מי מהן היא המקורית. אבל האמת שזה ממש לא משנה, הם באותה מידה יכלו להיות כל בן אדם אחר עם מחשב, חשמל וגישה לפייסבוק. מצד שני, מה שכן רלוונטי זה מי היא ומה שמה של אותה להקה, שבחרו ה"חברה" לשים בפסגת המצעד של חג המולד במקומו של המעפן ההוא מהטלביזיה. לא בכדי רייג' נבחרה לייצג את המהלך. תחשבו על זה, אפילו אם אתם לא מכירים שיר אחד של להקת "זעם נגד המכונה", בעזרת מעט common sense אתם כבר יכול להבין מהשם שלה שהיוזמה הזו מכוונת את זעמה כנגד מכונת הלהיטים החדשה – הריאליטי.

מי שבכל זאת כן מכיר את הלהקה וודאי יודע שהיא לא אחת כזו ששרה שירי אהבה. אפילו לא אחד. רייג' אגנסט דה מאשין היא להקה פוליטית, מחאתית וכועסת. אחרי ארועי ה-11 בספטמבר הוחרמה כל הדיסקוגרפיה של הלהקה מהחנויות. לא שהם היו בעד טרור או משהו כזה אבל אין ספק שרייג' היא להקה אנטי-קפיטליסטית, שלא מפחדת לשיר על זה, אז כשמרכז המסחר העולמי מקבל אווירון בעין, פתאום האנשים בחלונות הגבוהים מתחילים לשקשק מ-"החבר'ה" האדומים עם הגיטרות. Rage Against The Machine נבחרה כי היא סמל ולסמלים יש כוח. אפילו נגד כסף, הרי גם כסף הוא בסך הכל נייר שמסמל ערך כלשהו.

אבטיח בשקל!

ערכים משתנים מחברה לחברה, ממטבע למטבע, אבל אני חושב שישנם ערכים שקיימים בכל החברות שמחשיבות את עצמן נאורות ו-"חופשיות". אחד מהערכים האלו הוא מתן עזרה לחלשים, ובעקבות ההצלחה המסחררת של מכירות הסינגלים של רייג' עלה בפייסבוק רעיון חדש – לתת למשתמש את האופציה, לצד רכישת הסינגל, לשים עוד קצת כסף על האשראי עבור תרומה לחלשים (הומלסים). נכון לזמן כתיבת שורות אלו, גוייסו כבר יותר מ- 76,650 לירות שטרלינג לטובת אלו שקר להם בחג. עבור אלו שכנראה לא רואים כוכב נולד.

הקדשתי את תוכנית הרדיו של אור בזויות (21/12) למקרה של רייג' והמצעד

לפלייליסט לחץ כאן