fbpx
חיפוש

מוזיקה חינם – עשר דקות על עשר שנים

תעשיית המוזיקה מעולם לא עברה כאלו זעזועים כמו שהיא עוברת בשנים האחרונות. הפודקאסט הבא, הלקוח מ- OnTheMedia, מגולל ב-10 דקות – עשור שלם של שינויים ותמורות בעולם המוזיקה הדיגיטאלי:

זה כבר עשר שנים שאנחנו שותים מוזיקה מהאינטרנט, מורידים 3mpים, גונבים מחברות התקליטים שעושקות את האמנים שהן מייצגות. לך תשפוט נרקומים של מוזיקה כשהם רואים ערימה אינסופית של חומר טוב שרק מחכה שייטעמו ממנו. אין טעם להילחם בהם, זה לא יעזור, הם יחזרו לעוד. אני יודע כי אני כזה. תעשיית המוזיקה העולמית  בהיסטריה, ונראה שכך היא גם שוקלת את צעדיה במלחמה הסיזיפית שלה ב"פיראטים". תביעות משפטיות חסרות קשר למציאות של סכומים אסטרונומיים מגולשים כמוני-כמוך, השבתת נפסטר האגדית, מעקבים אחרי תנועת קבצים ברשת ועוד כל מיני דרכים מטופשות שונות ומשונות להחזרת הגלגל אחורה. האם זה עזר להם? ההמממ… שמעתם פעם על סולסיק או kazza או אימיול או טורנטים או רפידשר? כל השיטות השונות האלו שמשרתות בעיקר את ההורדות הלא חוקיות רק מוכיחות שמדובר כאן בדטרמניזם טכנולוגי ודטרמניזם תמיד מנצח. זו מלחמה בתחנת רוח. החלון כבר נשבר ובפנים יש שלל מוזיקה שבחיים לא שמעתם. מה לא תיכנסו לבדוק? אני לא בא לדבר כאן על מוסר או לענות על האם זה בסדר או לא בסדר. אני בעצמי עדיין מתחבט בשאלה – אבל בכדי שנוכל בכלל להתחיל ולנסות לענות עליה, כדאי שנכיר, לפחות קצת, את ההיסטוריה המרתקת של המוזיקה החופשית.

Uri Zer Aviv

עיתונאי, בלוגר, עורך ומגיש ברדיו הקצה

5 Comments
 1. yuv

  נובמבר 5, 2009 12:07

  באבולוציה כמו באבולוציה: החזק שורד, עד שהחלש ממציא איזו שטות חדשה…..

 2. קסטה

  נובמבר 5, 2009 14:03

  גם עבדות במשך מאות שנים היתה חוקית לחלוטין.

  אם כולם תמיד היו שומרי חוק, המהפכה הצרפתית לא היתה מתקיימת, למשל.

 3. mushon

  נובמבר 6, 2009 00:35

  כמי שמקשיב כבר כמה שנים בכל שבוע ל-On The Media, אני רוצה להמליץ לא רק על הקטע המצויין הזה, אלא על התכנית כולה, זה כמו הקורס הכי מעולה בתקשורת שאתה יכול לקבל כל שבוע, מתי שבא לך – וזה בחינם. מעבר לזה, הקטע שאורי התייחס אליו כאן הוא רק שישית מתוך שעה שלמה ומרתקת שסוקרת את תעשיית המוזיקה (הפצה, זכויות יוצרים, רימיקסינג, עולם ההופעות, מודלים עיסקיים חדשים ומה לא…) ממש ממש מוצלח:

  יאללה תקשיבו לזה פה, שם, או במכשיר הנייד שלכם – זה הפודקאסט הכי טוב בעולם.
  בתיאבון.

 4. קורסים

  דצמבר 2, 2009 16:57

  זה העיקרון של תקשורת המונים…ככה זה במסלול החיים – באמת שהחזק הוא זה ששורד!
  אתה חייב להיות חדשני מקורי ומעניין – אם לא רוב הסיכויים שלא תיכנס ובטח לא תזכר
  זוכרים שהיה מיני דיסק?

 5. אורי זר אביב

  דצמבר 5, 2009 11:49

  בטח זוכרים את המינידיסק: היה לי אחד די מעפן של פיוניר כשהייתי בכתה ח', אהבתי אותו מאוד. סיפור האהבה בינינו התחיל בדיסק הראשון שהקלטתי לו שהיה King For A Day Fool For A Lifetime של פיית נו מור. סיפור האהבה בינינו נגמר כשמג"בניקים פשטו על החוף שבו שרצתי עם חברים בכנרת בכיתה י'. אחד מהם פשוט הפך לי את התיק, המינידיסק נחת על אבן. טרגדיה שאני סוחב איתי יותר מעשור.

  למה הם לא יכלו לתת לקידמה לקבור אותו בשיבה טובה?

אולי תגיד את זה כבר?