סיגריות אחרי סקס. שם לא מחייב בכלל. צילום: מייקל ווילקוקס
סיגריות אחרי סקס. שם לא מחייב בכלל. צילום: מייקל ווילקוקס

"סיגריות אחרי סקס" הוא שם די מחייב ללהקה, אבל למנהיג שלה, גרג גונזלס, אין ממש בעיה עם זה. גם ככה כל השירים שלו עוסקים במערכות יחסים ובסקס. הם גם אוטוביוגרפיים לגמרי, מה שאומר שכדי למלא הופעה במספיק שירים, הוא היה צריך לחוות הרבה מאוד מערכות יחסים וגם איכשהו להרוס אותן, כדי שהם ייצאו מלנכוליים – כמו שהוא אוהב.

"כן, זאת פחות או יותר דרך החיים שלי", צוחק גונזלס, שיופיע עם הלהקה בתל אביב בשבוע הבא. "לפעמים אני כותב גם על סטוצים שהיו משמעותיים עבורי. אם לא הייתי בכל כך הרבה מערכות יחסים, כנראה לא הייתי כותב בסגנון הזה", הוא אומר, וב"בסגנון הזה" הוא מתכוון למוזיקה רומנטית, חולמנית ושקטה לשעות לילה מאוחרות.

באופן מפתיע ה־EP המצליח של Cigarettes After Sex יצא כבר לפני ארבע שנים, אך רק בשנה שעברה זכה להצלחה (שיר אחד שלהם זכה ל־15 מיליון צפיות ביוטיוב, לאחר פי שניים מזה). גונזלס עדיין לא ממש הצליח להבין איזה אלגוריתם אוהד אחראי לתאוצה הוויראלית הטרייה הזאת. "זה ממש מוזר. כשה־EP רק יצא, לאף אחד בעיר שלי לא היה אכפת. רק אחרי שעברתי מאל פאסו לניו יורק והתחלתי להופיע שם, אנשים התחילו להאזין ולשתף את המוזיקה", הוא מוסיף.

אז זה מה שעזר למוזיקה פתאום לתפוס?
"לא נראה לי. עם הזמן נבנה לנו בסיס מעריצים קטנטן, אבל ברגע שהכרזנו שאנחנו מוצאים שיר חדש משהו התפוצץ ברשת. השיר 'Affection' (ההוא עם ה־15 מיליון צפיות) היה טריגר לאיזו שרשרת ויראלית של שיתופים. יומיים לפני שהוצאנו אותו הופענו בברוקלין מול קהל של… אולי שלושה אנשים". השירים שהפכו ללהיטי חדר שינה גם בקרב זוגות אוהבים וגם אצל שבורי לב בודדים, סידרו לו השוואות ללהקות כגון מאזי סטאר וקוקטו טווינז. גונזלס לא מתנער מהניימדרופינג המחמיא.

אמרת שאתה ממש בקטע של פופ צ'יזי, אבל שאתה אוהב מטאל לא פחות. אתה רואה את שני הקצוות האלה באים לידי ביטוי במוזיקה שלך?
"המטאל בא לידי ביטוי בווייב האפל של המוזיקה שלי. גדלתי על להקות כמו סלייר ואני עדיין אוהב אותן. אלה יותר בלדות המטאל שמשפיעות על מה שאני עושה, נניח 'Fade to Black' של מטאליקה. הפופ נמצא לגמרי במבנה של השירים. הרי הרבה מאוד מהפופ הצ'יזי, נאמר, בנוי בצורה מדוקדקת מאוד של בית ופזמון. אני אוהב את זה וככה גם השירים שלנו בנויים. לכל ההשפעות האלה יש מקום".

גרג גונזלס. צילום: יח"צ
גרג גונזלס. צילום: יח"צ

כאמור, רק כשיצא השיר "Affection" הפכו שאר השירים של הלהקה גם הם לפופולריים. זאת הייתה טעות משמחת, כי גונזלס והלהקה בכלל לא תכננו להקליט שיר מקורי חדש כשהם נכנסו לאולפן אלא רק לעשות EP של קאברים. בסופו של דבר מכל הקאברים שהוקלטו יצא רק הקאבר שלהם ל"Keep On Loving You" של להקת הסופט רוק מהסבנטיז, REO Speedwagon.

"נכון, את 'Affection' כתבתי במקרה לילה לפני ההקלטות. מה שכן הקלטנו היה שיר בשם 'סופר קאנטרי' של צמד בשם ברוקס אנד דאן, אתה בטח לא מכיר אותם", הוא אומר כאחרון ההיפסטרים. "קטע אמריקאי נורא, משהו שגדלתי עליו מילדות בטקסס. האמת שאני אוהב את הגרסה שלנו לשיר הזה. אולי עוד נוציא אותה". בשירים הנוספים שהם הקליטו ומעולם לא שחררו היו קאברים לרדיוהד ולמיילי סיירוס.

איך קרה שמצאת את עצמך מקליט את השירים, מכל המקומות, דווקא בחדר מדרגות באוניברסיטה?
"בטעות. תמיד הלכתי בחדר המדרגות הזה וחשבתי לעצמי שהוא נשמע מעניין, מלא הד ועם סאונד עצום כזה, אז שאלתי את אחד הפרופסורים אם הוא מוכן לאפשר לנו להכניס לשם ציוד ולהקליט".

אז החומרים החדשים שלכם שמוקלטים בניו יורק מוקלטים עכשיו בחדרי הקלטות נורמליים?

"האמת שלא. ניסינו סטודיו פעם אחת ושנאתי את זה. חלק מהחומרים החדשים מוקלטים בחדר מדרגות אחר, של בית קולנוע, ועשינו סשן הקלטות בכנסייה בגרמניה".

מאיפה בכלל הגיע השם Cigarettes After Sex?
"הייתה לי מין יזיזה שהכירה לי את הקונספט הזה של סיגריות אחרי סקס, ופעם אחת אחרי ששכבנו עישנו על המיטה שלה והשם פשוט נחת עליי. באופן לא מתוכנן השם התאים לתוכן של השירים שאני עדיין כותב".

מה מושך את גונזלס ליצור בהכרח שירים שהם רומנטיים ואינטימיים? "זה מה שהכי מדבר אלי כשאני כותב", הוא מסביר בפשטות, "אני מונע על ידי אהבה, סקס וחברויות. זה לא ששירי אהבה הם כל מה שאני אוהב, אבל הם כן מה שפועל אצלי הכי טוב כשאני יוצר מוזיקה משלי".

הכתבה פורסמה לראשונה בטיים אאוט תל אביב