fbpx
חיפוש

רדיו אור בזויות 237: My Death

הביצוע של דיוויד בואי ל-"My Death" (במקור "La Mort" של ז'ק ברל) בהופעה האחרונה של זיגי סטארדאסט ב-1973 היה מה שכנראה הכתיב את האופי המורבידי של השעה שלפניכם – והוא השיר שסוגר אותה. זה היה השיר הראשון שהשתלט לי על המוח עם הידיעה על לכתו. כשהייתי חייל, במשך כמה חודשים הייתי חוזר הביתה ומתפרק לחלוטין אל מול הקתרזיס האלוהי שבביצוע הספציפי הזה של השיר, כפי שמתועד בדי.וי.די של אותה הופעה מההאמרסמית' אפולו. הגרסה החיה והראשונית שבוידאו הזה היא אחת מפסגות המוזיקה שחוויתי בחיי.

אור בזויות משודרת ברדיו הבינתחומי. לאור בזויות בפייסבוק

The Delgados – "Woke From Dreaming"

לא הייתי רוצה להתעורר ככה, אבל כמה שזה יפה! מתוך האלבום "Hate" שהוציאה הלהקה הסקוטית הנהדרת הזאת ב-2002 ושכלל, בין היתר, את השיר "All You Need Is Hate". יאיי, שמח.

The Delgados - Hate
The Delgados – Hate

Savages – "Adore"

שיר הנושא, מתוך האלבום החדש שעומד לצאת לסבאג'ס הלונדוניות. הוא אמנם קצת אפל וקשוח, אבל השורה התחתונה שלו קוראת לאהוב את החיים (למרות הכל).

"I adore life / D'you adore life?"

Calla – "Play Dead"

מתוך "Collisions", האלבום הרביעי של Calla שיצא ב-2005. ללהקה הזאת תמיד היה מזג מסוים והלך רוח ייחודי, מלנכולי וסגור כיאה לתוכנית המורבידית הזאת. זה האלבום המצוין האחרון שהוציאה.

"Send your love as an inside joke"

Calla - Collisions
Calla – Collisions

Coil – "The First Five Minutes After Death"

קטע אינסטרומנטלי מדהים ועוכר שלווה של אחד ההרכבים החלוציים בז'אנר המוזיקה התעשייתית. אם קרה שאיכשהו אתם לא מכירים עדיין את האלבום שממנו הוא לקוח, "Horse Rotorvator" מ-1986, אז יאללה, שנל.

Coil - Horse Rotorvator
Coil – Horse Rotorvator

Death in June – "Little Black Angel"

מאותה הסצינה האפלה של Coil מגיעים גם Death In June, ששילבה מוזיקה תעשייתית נסיונית עם פולק מכושף, כמעט פגאני. ג'ון באלאנס מ-Coil אף שיתף פעולה רבות עם הלהקה. וגם זה אלבום חובה והשם שלו לגמרי מעיד על תוכנו, באופן עמום ומסתורי משהו: "But, What Ends When the Symbols Shatter?".

Death In June - But, What Ends When the Symbols Shatter?
Death In June – But, What Ends When the Symbols Shatter?

The Legendary Pink Dots – "Casting the Runes"

סיפור רומנטי ומפחיד על מדלן, רוח רפאים של אישה החוזרת לעיירה בה מתה, אך התושבים פוחדים ממנה פחד מוות, צובעים צלבים אדומים על הדלתות ומסתגרים בבתים. כל מה שהיא רצתה זה חברים. אוי. אבל עכשיו ברצינות, זה שיר עם אווירה כל כך עוטפת ועצובה שאי אפשר שלא להיכנס לפחות בדמיון לנעליה של מדלן. רוחות רפאים נועלות נעליים בכלל? עזבו, הכי חשוב שתשמעו את הכינור.

"And Madeleine would feel their sorrow \ she only wanted friends \ but the lady's doomed to wander until the very end \ ’til the end of time"

The Legendary Pink Dots - Any Day Now
The Legendary Pink Dots – Any Day Now

Chelsea Wolfe – "Simple Death"

צ'לסי וולף הוציאה את אלבומה החמישי, "Abyss", בשנה שעברה ובו היא נעה בין אינדי ופולק לדום ומטאל, עם אלקטרוניקה שמתווספת לכל השחור הזה. זה אחד השירים השקטים היותר יפים בו.

Chelsea Wolfe - Abyss
Chelsea Wolfe – Abyss

Soko – "We Might Be Dead By Tomorrow"

הזמרת והדוגמנית הצרפתיה סוקו שרה באלבומה הראשון, "I Thought I Was An Alien"   מ-2012, על הדחיפות של אהבה לאור המוות הקרב ובא. כל האלבום עוסק במערכת היחסים הכושלת עם בן זוג מבוגר ממנה בהרבה – וליבה השבור. בעיניי השיר הזה מצטרף ל-"Adore" של סבאג'ס בגישה מחייבת החיים שלו – זאת בניגוד לרוב השירים בתוכנית השבוע.

"Give me all your love now \ 'Cause for all we know \ We might be dead by tomorrow"

Vic Chesnutt – "Flirted with You All My Life"

ויק צ'סנאט אכן פלירטט עם המוות כל חייו, אך ב-2009, אותה שנה בה האלבום הקשה והיפהפה "At The Cut" יצא, הוא סוף סוף עשה איתו אהבה – ושם קץ לחייו. בשיר זה הוא מתאר כמה השתוקק למות פעמים רבות בחייו, אך לא היה מוכן. ובכן, כנראה שצ'סנאט הבשיל לתוך המוות של עצמו תוך כדי ששר את השיר המצמרר הזה.

"I flirted with you all my life \ Even kissed you once or twice \ And to this day I swear it was nice \ But clearly I was not ready"

Vic Chessnut - At The Cut
Vic Chessnut – At The Cut

Nick Cave & The Bad Seeds – "Lay Me Low"

החזון המגלומני של ניק קייב בנוגע לדרך בה העולם יקבל ויתמודד עם לכתו.

"They'll bang a big old gong \ And the motorcade will be ten miles long \ The whole world will join together for a farewell song \ When they put me down below"

Nick Cave & The Bad Seeds - Let Love In
Nick Cave & The Bad Seeds – Let Love In

Algebra Suicide – "Little Dead Body Poem"

פואמה קטנה וקצת סוניק יות'ית של לידיה טומקי, שמשנות השמונים ועד אמצע התשעים יצרה יחד עם בעלה תחת השם אלג'ברה סואיסייד. הקטע הזה לקוח מתוך האי.פי "Little Dead Bodies" שיצא ב-1984. סלחו לי על איכות ההקלטה, זה מתקליט.

"Flip through the telephone directory on sleepless nights \ Saying over, and over, and over again \ Yep, You're all going, every last one of you"
Algebra Suicide - Little Dead Bodies
Algebra Suicide – Little Dead Bodies

 Robyn Hitchcock – "Sounds Great When You'r Dead"

אתנחתה קומית, אני מניח… מתוך אלבום המופת "I Often Dream of Trains".

"Baby, it might sound dodgy now \ But it sounds great when you're dead"

Robyn Hitchcock - I Often Dream Of Trains
Robyn Hitchcock – I Often Dream Of Trains

David Bowie – "My Death" (live)

אור בזויות משודרת ברדיו הבינתחומי. לאור בזויות בפייסבוק

Uri Zer Aviv

עיתונאי, בלוגר, עורך ומגיש ברדיו הקצה

2 Comments
  1. תמר

    ינואר 23, 2016 10:21

    תכנית משובחת (ונושא מעולה זה די מתבקש), באמת תענוג, כל רצועה, תודה!!

  2. ilat

    ינואר 26, 2016 10:53

    היינו מכורים לשיר הזה

אולי תגיד את זה כבר?