fbpx
חיפוש

ראיון עם ניל הלסטד (Slowdive) לקראת ההופעה של Mojave 3

Mojave 3

קשה לי לדמיין איך הייתי שורד חורף אחד ספציפי בתוך אותו קראוון ברמת הגולן שבו הייתי כלוא לולא Slowdive – הלהקה הראשונה שהקים האיש שזכיתי לראיין. בשבת (בארבי, 7.5) הוא מגיע עם להקתו המצויינת Mojave3 להופעה בבארבי. אותי זה מרגש.

Here She Comes by Slowdive

לאחר התפרקותה ב-1994 של Slowdive, מלהקות השוגייז המרגשות ביותר שאי פעם יצאו מהאי הבריטי, הקים סולן הלהקה – ניל הלסטד את Mojave 3 יחד עם שניים מחבריו לסלואודייב. Mojave 3 הוחתמה במהרה בחברת התקליטים המוערכת 4AD וזאת למרות שהמוזיקה הרועשת, השמימית והרומנטית של סלואודייב שמאוד תאמה את רוח הלייבל, השתנתה והתמזגה לה אל תוך מרחבי האמריקנה והפולק של Mojave 3 החדשה אשר קמה על חורבותיה.

לתל אביב Mojave 3 תגיע לראשונה אחרי חמישה אלבומי סטודיו, שהאחרון מביניהם, Puzzles Like You יצא ב-2006. "כן, לא הוצאנו אלבום די הרבה זמן." מספר ניל הלסטד, "מאז האחרון שלנו, אני עבדתי על אלבום סולו בשיתוף מתופף, הלהקה ועם Mojave 3 חזרנו לעשות שוב הופעות רק בשנה שעברה, כשיצאנו לסיבוב עם Band of Horses. זו תקופה מאוד מרגשת עבורינו, כי כל מיני דברים גדולים קרו לנו לאחרונה: לרייצ'ל נולד תינוק ואני הפכתי לאב לתאומים. אני מניח שאלו הן הסיבות העיקריות לכך שלא יצא לנו לעבוד על אלבום חדש עדיין."

מזל טוב! ועכשיו אתם כן עובדים על אלבום חדש?

"הא, תודה. כן, יש לנו שירים חדשים שנתחיל להקליט בקיץ."

באלבום האחרון נשמע שדווקא החלטתם להשתחרר מהסלואו-קור המלנכולי לכיוון קצת יותר פופי. מה הוביל לשינוי זה?

"אני חושב שפשוט רצינו לעשות אלבום פופ, משהו שמעולם לא קרה בעבר. פעם מאוד הושפענו מהפופ של C86 (שמה של קלטת אוסף משפיעה של להקות אינדי-פופ בהוצאת מגזין ה-NME הבריטי ב-1986, א.ז.א). אלו היו פשוט להקות שגדלנו איתם, כמו פריימל סקרים ו-The Primitives. אני חושב שהרבה מהאלבום האחרון שלנו הושפע מהסאונד הישן ההוא. הוא הגיע מתשוקה לשחרר דיסק קצת יותר עליז מבדרך כלל."

Breaking The Ice by Mojave 3
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RGy5kXtWwrg[/youtube]

ומה לך ולזמר כמו ג'ק ג'ונסון? שמעתי שהוצאת אלבום סולו בלייבל שלו

"כן, יש לי חבר שמוציא סרטי סרף אצלו בלייבל והוא הכיר בינינו. Mojave 3 תרמה מוזיקה לשניים מהסרטים שלו. זה מין חיבור שקרה סביב אמנות ותרבות של סרף."

בריטי שכמוך חזק בקטע של גלישה?

"כן, לגמרי. אני גולש כבר כמעט עשרים שנה."

לא בא לך לפעמים לשבור את החוקים ולהוציא משהו יותר נסיוני, כפי שעשית עם Pygmalion של סלואודייב?

"בשבילי, אחרי פיגמליון נכנסתי לתקופה שבה נורא רציתי לשנות כיוון, ולחזור וללמוד כתיבת שירים בסיסית."

אוקיי, אז הוכחת שאתה יודע לכתוב ולהלחין שירים, ומה עכשיו?

"אני עובד עם הרכב אחר על כיוון דיי שונה שלא מבוסס שירים, אבל לא נראה לי שהאלבום איתם ייצא בקרוב. תמיד היה לי עניין באקספרימנטל אבל לקח לי זמן רב לחזור לזה, כי הרי משם התחלתי – מהמקום האבסטרקטי הזה עם סלואודייב, וככל שהתפתחנו המוזיקה רק הפכה לעוד יותר מופשטת. בשבילי כמוזיקאי זהו מין מסע מוזיקלי אישי שבו בעשר שנים האחרונות יש לי יותר עניין בשירים מאשר בלחקור את הקצוות."

Love Songs On The Radio by Mojave 3

נשמע שאתה ממש אוהב אמריקנה ופולק, בעיקר דברים ישנים. אילו שני אמנים שאבו אותך לתוך זה?

"טאונס ואן-זנדט האמריקאי היה השפעה ענקית עלי וגם ברט יאנש, למרות שהוא בכלל סקוטי."

את השניים שהזכרת אפשר לזהות באלבומים של מוהבי 3 אבל לא בשל סלואודייב

"הייתי בן 17 כשהתחלתי להופיע עם Slowdive והיינו אז מאוד מושפעים מלהקות כמו הג'יזס אנד מארי צ'יין ומיי בלאדי וולנטיין. אמנם כן שמעתי אז קצת פולק של ניל יאנג, אבל זה קרה בדרך מאוד מקרית רק אחרי שקראתי ביקורת על אלבום של Dinosaur Jr, שבו הם טענו שהם מושפעים ממנו. הלכתי וקניתי את Harvest, אבל זה בכלל לא היה נשמע לי כמו הרוק של שדמיינתי מהם ולכן לא ממש נתפסתי על זה. כנראה שקאנטרי זה לא ממש משהו שמעניין אותך בתור ילד."

Allison by Slowdive
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ol787NjpBS4[/youtube]

קראתם ללהקתכם על שמו של מדבר ענק. לי זה נשמע ששתי הלהקות שלך, גם הנכחית וגם קודמתה, נושאות את אותו רעיון מוזיקלי – רק בצבעים שונים. כלומר, הסאונד שלכם השתנה מאז סלואודייב שהיתה כחולה ומאוד בריטית, למשהו הרבה יותר קאנטרי, פולקי וצהבהב עם מוהבי 3.

"וואו. זה מעניין. אני חושב שהשם בא בעקבות המוזיקה עם מוהבי 3. באלבום הראשון של מוהבי באמת היתה המון ספייסיות וזה קצת הרגיש כמו מוזיקת מדבר. לגבי סלואדייב, השם הגיע בעקבות חלום של ניק (ניק צ'פלין הבסיסט של סלואדייב. א.ז.א), שבא אלי יום אחד ואמר שצריכה להיות לנו להקה בשם Slowburn…"

האם יש סיכוי ש-Mojave 3 תעשה בישראל איזה קאבר לשיר מהגלגול הקודם שלה כסלואודייב?

"כן, זה בהחלט קורה גם במופעי הסולו שלי וגם לפעמים עם מוהבי 3."

הכתבה פורסמה לראשונה כאן

 

 

Uri Zer Aviv

עיתונאי, בלוגר, עורך ומגיש ברדיו הקצה

4 Comments
 1. […] שעה שניה: התוכנית מקבלת כאפה לכיוון אחר לגמרי, בעיקר בגלל שהשעה הראשונה של התוכנית הוקלטה יום קודם ומצב הרוח שלי התחלף מקרנבל לבהייה בנעליים. לפיכך – המון שוגייז, מוזיקה חלומית, התרגשות לקראת הגעתה של Mojave 3 להופעה. […]

 2. אורי זר אביב

  מאי 8, 2011 21:26

  קטעי וידאו מתוך ההופעה 7.5.2011:

  Sarah
  http://www.youtube.com/watch?v=PRqkocxZim8

  In Love With a View
  http://www.youtube.com/watch?v=Q_pj4i5lQ00

 3. […] Mojave 3 – Caught Beneath Your Heel […]

 4. […] ראיון שערכתי עם ניל הלסטד מ-2013 לקראת ההופעה של Mojave 3 […]

אולי תגיד את זה כבר?