מחר (26.11) ההופעה של MF Doom, הראפר האניגמטי שכבר שני עשורים נחשב לעילוי ומושא הערצה בעיני ראפרים גדולים אחרים. הרבה מאוד זמן שלא הייתי בהופעה של היפ הופ איכותי (באנגלית) ובמוצ"ש האיש מאחורי המסיכה מגיע למועדון הבלוק לתקן זאת. תודה רבה לחברת Clean Cut על הכרטיס ובעיקר על ההופעה הזו, שהיא ההפקה הראשונה שלה. לא צחוק להתחיל עם שם ענק כמו דום ואני מקווה שתביא בהמשך עוד אמנים שווים מחו"ל.

להשתתפות בהגרלה, השאירו תגובה כלשהי. אם בא לכם ליצור כאן משהו מגניב, השאירו לינק לשיר שמדבר על גיבור-על או איזה נבל מקומיקס, סרט, ספר או מה שלא יהיה. אני אשאיר את הוידאו הראשון ,כדי שתבינו מה רוצה מחייכם. הזוכה בכרטיס הזוגי יקבל מייל מחר, ממש לפני ההופעה – שעה 18:30.

**דום ביטל את ההופעה! אומרים שעבר אירוע לב (לא, לא דום לב. אבל מצחיק)**

תודה לתומר גרשנמן, חבר ומגיש תוכנית ההיפ הופ האיכותית "זמן הג'יגאבו" שתרם מהידע והאהבה שלו לעניין! את המילים הבאות תומר כתב במיוחד לאור בזויות, כי אני ממשיך להתבכיין שאני לא מספיק לכתוב בעצמי (וחוץ מזה הוא מבין עניין שחבל לכם על הזמן. הנה ספיישל דום שהוא שידר ב"זמן הג'יגאבו").

דניאל דומאליי התחיל את דרכו האמנותית בשם Zev Love X, כחלק מההרכב KMD, כשהשותף העיקרי להרכב הוא אחיו Subrock, ששימש כדי די ג'יי ובהמשך גם כראפר. ההרכב אף הוציא לאלבום שזכה להצלחה (מוגבלת, כמובן), ואז קרה האירוע המכונן. לקראת השלמת האלבום השני של ההרכב, נהרג Subrock בתאונת דרכים. Zev Love X השלים את האלבום, אבל הלייבל אלקטרה גנזו אותו, כשהסיבה העיקרית היא העטיפה של האלבום, שהציגה תמונה של מעין דמות "כושי סמבו" תלויה – הכוונה הייתה כמובן מחאתית ואירונית, אבל הלייבל לא ראה את זה ככה, וזרק את ההרכב.

כל זה קרה בסביבות 1994, והשפיע מאוד על דום, שנעלם מהשטח. ואז, ב1997 התחילה להופיע בפריסטיילים של ניו יורק דמות משונה, חמושה במסיכה מסתורית. לקח קצת זמן, אבל בסוף אושר שאכן מדובר ב Zev Love X, אבל השם הזה הוא כבר היסטוריה. מאותו היום נולד (MF DOOM (Metal Face.

וכאן אנחנו מגיעים לאחד הדברים שעושים את דום אפילו יותר מיוחד. דום הבין שאם הוא רוצה לספר סיפור, הוא צריך יותר מדמות אחת. בכיתת אמן שנתן לאקדמיית המוזיקה של רדבול לפני מספר שבועות (דבר נדיר אגב, האיש לא מרבה להתראיין) סיפר שהמטרה העיקרית שלו היא לנסות ולהביא כמה שיותר נקודות מבט. וכך בעצם נולדו מספר דמויות, שבהן הוא בוחר להשתמש לפי הצורך.

הפרסונה הראשית היא MF DOOM, שעומד במרכז הבמה. דום עצמו תיאר את הדמות הזאת בתור הנבל הקלאסי, אבל –  בעל לב טוב. למעשה, מדובר במישהו שהאנשים אוהבים, אבל האנשים בעמדות הכוח מנסים לעצור אותו ולא מבינים אותו. חוץ מזה, יש גם את Viktor Vaughn, שהוא בעצם הנבל מאחורי המסיכה של דום (ולהזכירכם, שמה המלא של דמות הקומיקס של דום היא וויקטור ווהן-דום), מעין גירסה שחצנית יותר של דום.

פרסונה אחרת, שהרבה זמן לא נשמעה אבל עדיין קיימת, היא King Ghedora, מפלצת ענקית מהחלל דמוית דרקון תלת-ראשי, שאי אפשר באמת לחסל אותה. מקסימום להבריח אותה עד לשובה בסרט ההמשך. וזו הדמות שנותנת לדום את האינפורמציה, כשהיא מתקשרת איתו בקול אלוהי (הכל לפי האיש עצמו). לכל אחת מהדמויות האלו יש אלבומים משלה, הופעות אורח משלה (גם באלבומים של הפרסונות האחרות, כמובן) ו-issues משלה. Viktor Vauhgn, לפי דיווחים (נחשו ממי), עומל כרגע על שיר דיס לדמות של DOOM, פשוט כי נמאס לו שדום תופס את מרכז הבמה. הרעיון הוא ספוף על הbeefs (קרבות אגו) של ההיפ הופ.

ופה יש משהו ששווה אולי להתעכב עליו. ראפרים מחתרתיים ומיוחדים יש הרבה, אבל נראה שמעט מאוד מצליחים ליצור קונצנזוס כל כך רחב. כמו רוב הראפרים ששווים משהו, אפשר למצוא בהשפעות שלו שמות כמו KRS-One, Public Enemy, Biz Markie ושאר האבות המייסדים של ההיפ הופ בשנות ה80, כמו גם הרכבים כמו ה-Wu-Tang Clan. הפלואו שלו הוא לא סטדנרטי במיוחד, הכתיבה שלו מפוצצת בדימויים לא שגרתיים ובסיפורים הזויים במיוחד והביטים שלו מלאים בסמפולים, לפעמים באורך של כמה דקות טובות.

עם השונות הזאת, העוף המוזר מצליח להיות נערץ גם על ידי שועלי היפ הופ כמו Mos Def (חפשו אותו ביוטיוב מדקלם שירים שלו כמו מעריץ מן המניין) ו-Ghostface Killah. וגם בקרב חובבי אינדי, שחופרים את הדיסקוגרפיה שלו ומעמיסים על האייפוד. אפשר למצוא ברזומה שלו שיתופי פעולה עם דיינג'רמאוס, עם מאדליב, עם RJD2 וגם עם אחד, ת'ום יורק. כל אחד מאותם אנשים מוערכים מצליח לזהות את היכולת של דום להבין ביט, להבין סיפור ולהביא נקודת מבט ייחודית. דום, מצדו, מגיע ליותר ויותר קהלים דרך אותם שיתופי פעולה ובונה לעצמו מורשת שרק בסוף הקריירה שלו באמת נדע להעריך את עוצמתה.

תומר גרשנמן.

ולרציניים ולמעמיקים: ראיון די נדיר עם דום