חוזרים לישראל / הגלדיאטורז בירושלים בביקורם הקודם

להקת הרוטס האגדית הגלדיאטורז, חוזרת לישראל להופעה על שפת הים. מה יותר טוב מזה במזג אויר כל כך חם? זה רגאיי אורגינל. הגלדיאטורז הם הדבר האמיתי, להקה וותיקה מטרנצ'טאון שבקינגסטון, ג'מייקה, אותה שכונה שידועה כל כך בזכות המוזיקה הנפלאה שיצאה ממנה. להקה שלא הפסיקה לנגן מאז היווסדה ב-1967, ואחראית במידה רבה על עיצוב הסאונד של הרוטס רגאיי – הרגאיי הקלאסי, אתם יודעים זה עם שירי המחאה והכלים החיים. יש אפילו איזה בחורצ'יק אחד בשם בוב נסטה מארלי, שהצהיר פעם שהגלדיאטורז היא הלהקה האהובה עליו. אומרים שהוא מבין. בקיצור יש לי שני כרטיסים לחלק להופעה שלהם בחוף נעורים ב-5 ביולי, שתמשיך אחר כך למסיבה בה יתקלטו הזוג מיי לורד סאונדסיסטם, חבורת ראסטה ליון סאונד וג'וניור בראון. כדי להשתתף בהגרלה השאירו תגובה כלשהי. אם בא לכם, אתם יכולים לציין שם של שיר רגאיי שאתם לא יכולים בלעדיו.

רק לפני שבועיים העליתי לכאן את הסרט Rockers שמתעד את תקופת הזהב של הרגאיי בג'מייקה של שנות השבעים. אז זהו, על זה אני בדיוק מדבר, הגלדיאטורז היתה אחת הלהקות הבולטות של אותה תקופה, התחילה לפניה ונשארה הרבה אחריה. זו להקה משפחתית אותה הקים אלברט גריפית' באק אין דה סיקסטיז, והיום חברים בה כל חמשת בניו לצד שניים ממיסדי הלהקה המקוריים. אין כמעט להקות רוטס מקוריות נוספות שהצליחו לשרוד מאז הסבנטיז, עם עליית הפופולאריות של מוטציות רגאיי צעירות יותר כמו הדאב, הראגאמפין והדאנסהול. הרכב הלהקה עבר הרבה שינויים עם השנים אך בכל זאת הגלדיאטורז הצליחו להשאר בתמונה. וחוץ מלג'ה, שיגידו תודה גם לאלוהי האינטרנט, שחשף בפני הקהל העולמי את סוגיו הרבים של הרגאיי ובסוף גרם לו לחזור ולחפש את שורשיו.

כמה טעימות מהגלדיאטורז:

Looks Is Deceiving by The Gladiators
[podcast]http://www.lightbaz.com/wp-content/uploads/2010/06/03-Looks-is-deceiving.mp3[/podcast]

Belly Full by The Gladiators
[podcast]http://www.lightbaz.com/wp-content/uploads/2010/06/02-Belly-full.mp3[/podcast]

Dreadlocks The Time Is Now by The Gladiators
[podcast]http://www.lightbaz.com/wp-content/uploads/2010/06/03-Dreadlocks-The-Time-Is-Now.mp3[/podcast]

הביקורות המטורפות שקיבלה ההופעה הקודמת שלהם כאן (שתיים בת"א) רק מגבירות את הרצון ללכת כבר לחגוג: "לחיוכי האושר שהציפו את פני היוצאים מהופעתה הראשונה של להקת ה"גלדיאטורז" בישראל, שלשום במועדון זאפה בתל אביב, היו בוודאי סיבות רבות." ו-"ההופעה היתה מופת של נגינה חיה" כתבו בעיתון הארץ. "אצלם המוסיקה משתבחת כמו יין ישן. קיבלנו את אחת מהופעות הרוטס-רגאיי הטובות ששמענו כאן" כתב יוסי חרסונסקי באתר שלו. עם כל ההופעות שהלכתי אליהן בחיי, אף פעם לא הייתי בהופעה של להקת רגאיי מיתולוגית באמת (לי סקראץ' פרי לא נחשב ללהקת רגאיי :)). הפעם אני אהיה שם. איזה כיף שקיץ.

הזוכים בכרטיס הם yuvshavit ו-ליאור